Amikor reggel lefagysz, amíg elegyensúlyozol a magassarkúdban a kocsiig, látod a lehelleted, 4-kor sötét van, persze már ezerrel korog a gyomrod, hiába figyelsz arra, hogy a napi 5 étkezésed meglegyen, és elmenj a gymbe, zabálni akarsz, mert tél van...na akkor kívánsz ra az olyan levesekre, mint ez, milyen is? Meleg, laktató, tartalmas, megáll benne a kanál, esküszöm szinte látom a szorgos nagyikat, amint kavargatjéák a kondérban :)
Máris rátérek a technikai részletekre, de azért el kell mondjam, nem volt egyszerű a hozzávalók beszerzése, ugyanis Gábort küldtem bevásárolni, külön kiemeltem, hogy a füstölt csülök elengedhetetlen kellék - "Szivem, szerinted a Sparban van olyan? "Nem hiszem, menj a csarnokba." Egy óra múlva megérkezett, közölte, hogy hozott egy kiló bőrös szalonnát, ugye az is jó lesz? Hát persze...akkor újratervezés. Másnap ebédszünetben ellátogattunk a teleki téri piacra, ahol beszereztük a hőn áhított csülköt, meg ha már ott jártunk minden egyebet, mint füstölt kolbászt, csípős kolbászt oldalast...azért lássuk be, érdekesen néztek a fiúk a húsboltban, amikor kiskosztümben közöltem a hentes bácsival, vágjon már le egy 4-5 cm-s darabot a kolbiból, az irodába visszafelé menet bepusziljuk a kocsiban, mert mért is ne? :)
Hozzávalók:
- 25 dkg tarkabab
- 1 füstölt csülök
- 3-4 nagyobb sárgarépa
- 3-4 fehérrépa
- egy csokor petrezselyemzöld
- egy csomag debreceni (csípős)
- 2-3 babérlevél
- 5-6 gerezd fokhagyma
- 2-3 közepes fej vöröshagyma
- só, bors, pirospaprika + szemes bors
- egy fél hegyes erős zöldpaprika
- ecet
- kevés zsír
- 4 ek tejföl
Nos mielőtt valaki már idejekorán nekiállna trollkodni, miért nem szerepel a liszt a hozzávalók között, azért, mert a levest önmagával sürítettem be, hogy spóroljak pár kalóriát a lisztes habarás elhagyásával.
Áztassuk be a babot. Vegyünk hát egy kondért (na jó fazekat) és rakjuk fel főni a füstölt csülköt. Jól lepje el a víz, én főzés mellé meg beszórtam 2 félbevágott vöröshagymát, egy kisebb adag szemes borsot, két babérlevelet.
Miközben a barátosnéim átjöttek italozni, a csülök szépen csendben elrotyogott, a főzési idő kábé 3-4 óra volt, közepes, de inkább gyengébb tűzön. Éjszakára hagytam állni a levében a megfőtt húst, és csak másnap láttam neki a leves tényleges elkészítésének. Így nézett ki egy éjszaka pihi után, és az a füstös illat...yummieee!
Fogtam egy edényt és kevés zsíron megpirítottam a karikára vágott sárga-és fehérrépát, majd ehhez hozzáadtam a babot.
Jól összekeverem, majd nyakon öntöm a csülök főzőléjével, ha kevesellem a folyadékmennyiséget, még adhatok hozzá egy kis vizet. Hagyom közepes lángon főni, majd hozzáadom a fokhagymát, zöldpaprikát, sózom, borsozom, pirospaprikázom, jöhet bele 1-2 babérlevél is.
Időközben felvágom a csülökhusit, hosszúkás darabokra, valamint a debrecenit is felkarikázom, a debreceniket megsütöm egy serpenyőben, majd hozzáadjuk a rotyogó levesünkhöz a csülökdarabokkal egyetemben.
Ilyenkor kezdi felvenni a levesünk a klasszik barnás árnyalatát, mikor már kellőképpen megpuhult a bab és a zöldségek, kiszedek az edényemből egy jó maroknyi zöldséget/babot és összeturmixolom, majd visszarakom a levesbe, sűritek vele.
Ezt követően hozzáadom a tejfölt a leveshez, és hagyom még egyszer felrottyanni. (Természetesen közben azért kóstolgatok, és ha szükséges, utófűszerezek még egy kicsit.)
Tálalásnál ízlés szerint adhatok a levesemhez ecetet, egy-két tejföl pöttyöt, végül meghintem az alkotást petrezselyemzölddel, nagyon finom lesz :) Jó étvágyat hozzá!